Bellingcat: працюємо краще, ніж спецслужби

Американець Арік Толер, один з лідерів Bellingcat, про їх нинішньої діяльності та плани на майбутнє: які військові більше залишають слідів в соцмережах, які війни цікавлять людей і про те, як Bellingcat стане «Фондом боротьби з корупцією» для Великобританії.

З’явився влітку 2014 року міжнародний колектив Bellingcat перевернув уявлення про те, як повинні проводитися журналістські розслідування. Виявилося, маючи достатньо посидючості, бажання і уважності, звичайні громадяни можуть збирати та систематизувати інформацію про військових злочинах, скоєних за десятки тисяч кілометрів від їх комп’ютерів.

Назва Bellingcat відсилає до байці Езопа «Кіт з бубонцями» — про те, як миші збиралися одягнути на кота дзвіночок, щоб знати про його переміщення, і про те, як складно це зробити. Велика частина розслідувань Bellingcat присвячена Сирії і Донбасу. Російська влада особливо не люблять Bellingcat за розслідування падіння «Боїнга» на Донбасі в 2014 році.

Олександр Литий поговорив з американцем Аріком Толером, одним з лідерів Bellingcat, про їх нинішньої діяльності та плани на майбутнє: які військові більше залишають слідів в соцмережах, які війни цікавлять людей і про те, як Bellingcat стане «Фондом боротьби з корупцією» для Великобританії.

— Як ви прийшли в Bellingcat?

— У той час, коли був збитий «Боїнг», я працював у США в банку. Як і багато інших, у вільний час я почав розслідувати падіння «Боїнга». Про падіння «Боїнга» було дуже-дуже-дуже багато даних в порівнянні з іншими катастрофами. Наприклад, 11 вересня 2001 року — це лише кілька відеороликів і фотографій. А у зв’язку з «Боїнгом» є десятки фотографій і відеороликів, маса свідоцтв: десятки людей писали в Twitter, «Однокласниках» та «Вконтакті» те, що вони бачили.

— Чому так? У 2001 році було менше камер?

— Так. Трагедія 11 вересня відбулася дуже швидко: літаки врізаються у вежі і все. У випадку з «Боїнгом» є маса свідчень, як протягом кількох тижнів до цього пересувався «Бук», з якого збили літак. Це був пазл, головоломка, яку потрібно зібрати. Мені здається, ми її вирішили, хоча це і було дуже складно. Я почав волонтером, а через рік став отримувати зарплату в Bellingcat. Зміг кинути «справжню роботу» в Америці, тому що в моєї дружини є медична страховка. У США вона дуже дорога: якщо б у дружини її не було, я б не кинув роботу. Bellingcat не може окремо витрачати $15 тисяч на рік на медичну страховку для мене.

— Раніше ви робили кар’єру в банку. Як зараз ви визначаєте свою діяльність: інформаційна, правозахисна?

— У банку я був аналітиком, але не працював з грошима. Я працював у сфері безпеки, аналізував ризики. Ми збирали і перевіряли інформацію: чи є тайфун або стрілянина в місті, в якому у нас є офіс і співробітники? Наприклад, перестрілка відбувається в півкілометра від нашого офісу: важливо, щоб наші співробітники дуже швидко дізналися про небезпеку. У багатьох великих компаніях є такі управління. Я відпрацював там два роки. І в банку, і в Bellingcat ми збираємо та аналізуємо інформацію з відкритих джерел: із ЗМІ, соцмереж, Youtube. Часто бувають фейки, і потрібно, наприклад, швидко зрозуміти — чи дійсно є стрілянина в центрі Парижа?

— Як влаштований Bellingcat?

— У нас п’ять працівників із зарплатою, 10-15 чоловік в нашому записі Slack, вони дуже активні, і ще 20 чоловік, які не в Slack, але іноді пишуть для нас як волонтери. Всього нас 40 чоловік, половина — дуже активні. По три-чотири людини з США, Німеччини та Голландії, інші — з усього світу. Деякі наші учасники працювали в дуже хороших компаніях, але не могли там публікувати те, що хотіли б.

— Google — основна підтримує вас компанія?

— Так, ми отримали від них три гранту. Ми збираємо, аналізуємо і зберігаємо докази військових злочинів у Сирії для Google. Для цього ми створюємо спеціальну платформу, якою зможуть користуватися науковці, правозахисники. Вона буде систематизувати таку інформацію. Сподіваємося, що цю платформу ми зможемо використовувати і для аналізу інших воєн: в Ємені, Лівії та інших. Вивчаючи події в Сирії, ми не працюємо проти Росії»: ми збираємо інформацію і про російських і американських, і про сирійських військових злочинах.

Часто люди, що знаходяться в зоні конфлікту, не перестають користуватися соціальними мережами: публікують фотографії, відео, вказують геолокацію. З цієї інформації можна дізнатися деталі того, що відбувається. Фото РИА «Новости»

— Чому так вийшло, що технології аналізу відкритих даних першими почали освоювати цивільні люди, любителі? Ви зробили це раніше спецслужб?

— Наскільки я розумію, спецслужби теж використовують ці технології, але гірше. Всередині спецслужб своя ієрархія, правила. Наші інструменти — це майже тільки Google. В їх руках — маса інших можливостей. Але ми — волонтери, ми нічим не обмежені, у нас більше ентузіазму. В спецслужбах люди працюють «з восьми до п’яти», можуть довго чекати схвалення на те, щоб зайнятися якоюсь темою. Ми ж робимо те, що хочемо, у нас ніякої бюрократії. Хоча це скоріше припущення, я ніколи не працював у спецслужбах.

— Чому Bellingcat принципово працює тільки з відкритими даними і не намагається якось ще отримати інформацію?

— Це принцип: наші розслідування базуються на матеріалах, які точно так само доступні читачам. Якби ми працювали з тим, чого немає у читачів, відкриття для нас не були б справжніми.

— Bellingcat пропагує, вчить людей оперувати відкритими даними. Ви не вважаєте, що це може бути небезпечним? З допомогою ваших технологій можна дуже потужно втручатися в приватне життя людини.

— Так, це може бути небезпечно. Наприклад, після вибуху на Бостонському марафоні на сайті Reddit «розвідувачі-любителі» помилково «знайшли» людини, який влаштував вибух. Цей чоловік скоїв самогубство. Або історія з «Піца-гейтом»: конспірологічний розповідь про те, що нібито педофіли, що складаються в Демократичній партії, совращают дітей в одній з піцерій у Вашингтоні. В результаті один з повірили в це прийшов в цю піцерію і зробив кілька пострілів. На щастя, ніхто не загинув. Це дуже-дуже-дуже погані розслідування за відкритими даними. Або, наприклад, проект «Миротворець», який опублікував адреси дружин і дітей російських пілотів в Сирії.

— Аналіз соцмереж, відкритих даних дає можливість зібрати величезну кількість інформації про людину. Це ж можна використовувати і просто в злочинних цілях? Ви даєте людям потужне зброю, ніяк не обмежуючи його поширення.

— У США поліція вже радить не писати про себе занадто відверто в соцмережах. Не треба писати у відкритому доступі: «Через два тижні я їду відпочивати на Мальдіви». Якщо за вами стежать злочинці, вони зрозуміють, що в цей час вас не буде вдома, і ваш будинок можна обікрасти. Через п’ять-десять років буде у багато разів небезпечніше, технології роботи з відкритими даними в будь-якому випадку широко поширяться.

— З історії з «Боїнгом». Я розумію, що, може бути, історично важливо встановити, що це був російський «Бук», може бути дослідницький інтерес… Але чи так важливо, що «Боїнг» збили саме російські військові? Це, звичайно, доказ участі Росії в донбаських події, але не єдиний — є і сотні інших. Був хаос, всі були на взводі — при інших обставинах літак могли ж збити і українці? У будь-якому випадку, це — незапланована трагедія. Може бути, тут більша провина України, яка не закрила повітряний простір, та авіакомпаній, які не припинили літати над зоною бойових дій?

— В цьому є вина і України, і Росії. Найголовніше — чий «Бук» і хто збив «Боїнг». Україна знала, що у сепаратистів є противовоздушное озброєння — і не тільки «Буки». На відміну від деяких інших учасників Bellingcat, у мене ніяких емоційних зв’язків з цією трагедією не було — мені було цікаво встановити істину. У нас є кілька голландців, а в Голландії майже кожен знає кого-небудь із загиблих у «Боїнгу». Я не думав, що можу «змінити траєкторію історії», займаючись цим розслідуванням. Я просто знаю російську мову, знаю соцмережі, в яких спілкуються люди, — і, відповідно, можу знайти свідчення, відеоролики, фотографії, важливі для вивчення трагедії.

Скріншот з сайту Bellingcat.com

— Ваші успіхи у висвітленні подій на Донбасі багато в чому ґрунтуються на тому, що російське командування не зметикувало, який величезний масив інформації солдати здатні розмістити в соціальній мережі «ВКонтакте». Зробили російські військові якісь висновки? Чи вже нереально прибрати соцмережі з життя військових?

— Зараз активність російських військових у соціальних мережах нижче. Або вони зрозуміли, що це не завдає їм шкоди, або зараз на Донбасі подій менше, ніж раніше. У Сирії, звичайно, багато російських солдатів. Але в Україні працюють російські телефонні мережі («Білайн», МТС, «Мегафон»), а в Сирії — ні. Тому порівнювати з Україною складно, у російських військових у Сирії набагато менший доступ до інтернету. Також в Сирії набагато більш відібраний контингент, ніж на Донбасі: більше спецназу, військових професіоналів.

— А самі сирійці багато постять про свою війну?

— Сирійці — так. Майже в кожній сирійському селі є люди, які дуже-дуже швидко знімають і завантажують в інтернет відео, фотографії, інформацію. Для мене це було сюрпризом: інфраструктура в Сирії дуже зруйнована. У Сирії дуже погано працює інтернет, але можна отримати доступ до супутникового зв’язку. Багато солдати воюють з камерою GoPro на шоломі — для них це як комп’ютерна гра. Особливо іноземці, що борються на стороні курдів: у кожного бійця зазвичай Instagram, Twitter та GoPro. Деякі бійці Вагнера діють в тому ж стилі.

— Я відкрив ваш сайт і відразу натрапив на детальну аналітику бойових дій в Сомалі. В Росії ніхто не знає, що відбувається в Сомалі: востаннє скільки-то років тому чули про піратів. Дуже багато воєн проходить без міжнародного медійного інтересу. Якщо не буде воєн (як на Донбасі і в Сирії), до яких привернуто увагу, — ви ж не зможете отримати гранти, волонтерів?

— Це питання курки і яйця: війна в Ємені нікого не цікавить, бо про неї ніхто не пише, або про неї ніхто не пише, тому що вона нікого не цікавить? Донбас вже поступово відходить на другий план. Я про нього пишу, але, крім українців, вже майже нікого він не хвилює, навіть росіян.

Війна зараз — найгучніша для нас тема, але ми починаємо публікувати та інші матеріали. Наприклад, ми розбирали екологічну ситуацію на Донбасі — сформувалася і в результаті війни, і до неї: наприклад, через нелегальних шахт-копанок. Як і корупцію, це можна розслідувати за допомогою відкритих джерел. Якщо війни в Сирії і на Донбасі закінчаться, нам потрібно буде шукати нові теми. Це, звичайно, буде гарною проблемою.

— Чи Часто ви займаєтеся розслідуваннями у сфері корупції?

— Ми часто допомагаємо кому-небудь в цьому. Наприклад, OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project, міжнародний консорцум журналістів-розслідувачів — прим. ред.). Іггі Останін з нашої групи опублікував багато розслідувань про сім’ї Алієвих в Азербайджані. Незабаром ми опублікуємо дуже великий звіт про офшорах у Великобританії. Сподіваємося, що ми займемо таке ж місце, як «Фонд боротьби з корупцією» в Росії.

Олександр Литий, опубліковано на сайті RUSSIANGATE

Источник

Загрузка...